Kinološko društvo „ZA” uzgoj čistokrvnih pasmina, ali i za udomljavanje pasa lutalica
25/02/2020

Kinološko društvo Našice, kako nam je rekao predsjednik Tihomir Krumerac, djeluje još od 1988. godine s kraćim prekidima. Cilj društva je promocije kinologije, znanosti o psima, kroz uzgoj čistokrvnih pasa, čuvanje psećeg zdravlja i briga za poboljšanje odnosa ljudi i pasa na području grada Našica. „Cilj našeg društva je uzgoj, odgoj, obuka i zaštita svih čistokrvnih pasmina pasa. Uzgojem pasa s pedigreom, odnosno poznavanjem njihovog podrijetla može se predvidjeti izgled, temperament i narav pasa te pravilnim uzgojem brinemo o njihovom zdravlju. Prošle godine brojili smo 18 aktivnih članova te pet podupirućih članova.” – rekao je predsjednik nadodajući kako članovi društva mogu biti svi vlasnici pasa neovisno o tome imaju li ili nemaju čistokrvne pse.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASADruštvo redovno sudjeluje na brojnim kinološkim manifestacijama od sportskih natjecanja pasa u ljepoti do radnih natjecanja lovačkih pasa, a članovi se mogu pohvaliti brojnim hrvatskim šampionima. Ono što ih prati u radu je i averzija prema kupovanju čistokrvnih pasa, pa se predsjednik i na to osvrnuo. „Mi nemamo ništa protiv udomljavanja, svjesni smo kako ima puno napuštenih pasa te podržavamo njihovo udomljavanje. Puno ljudi misli kako smo mi jedni protiv drugih, no naprotiv, mi isto podržavamo ljude koji se bave udomljavanjem te su i naši članovi nerijetko sudjelovali i pomagali u udomljavanju pasa.” – dodaje predsjednik i podsjeća da je cilj njihovog društva očuvati genetski potencijal pasa uz brigu o dobrobiti svih drugih pasa na području Našica.

Tako su sudjelovali u projektu uređenja gradskog parka za pse izgrađenog prije nekoliko godina na inicijativu učenika, volontera, OŠ kralja Tomislava. Park za pse “Šapica” posebno je uređen i opremljen ograđeni prostor u kojem se psi mogu slobodno kretati, a pri tome ne ometati prolaznike, Kinološko društvo Našice svojim je sudjelovanjem tako omogućilo svim vlasnicima i njihovim ljubimcima dovoljno prostora za druženje na otvorenom. Uz to Društvo na prostoru parka održava razne tečajeve za pse, tako svake godine organiziraju tečaj poslušnosti za pse kojeg vodi certificirani trener Ervin Štrucelj. Predsjednik društva naglasio je kako se na tečajeve poslušnosti mogu prijaviti svi vlasnici pasa odnosno kako ne moraju biti članovi društva. Društvo je nedavno održalo i godišnju Izvještajnu skupštinu na kojoj je podnošeno izvješće o radu za 2019. godinu, izvješće Nadzornog odbora, tajnika, voditelja uzgoja te referenta za tetoviranje. Predsjednik Tihomir Krumerac iznio je plan rada i financijski plan za 2020. godinu.

Foto: ustupljene fotografije