Nezaboravnom feštom Feravino proslavilo blagdan sv. Vinka
23/01/2019

Preplatite se
TV Našice

Feravino je Vince obilježilo tradicionalnom manifestacijom koja je započela u 10 sati obilaskom novog proizvodnog pogona i punionice Vinarije Feravina, nakon koje je slijedio blagoslov vinograda i natjecanje u rezanju vinove loze u vinogradu Božilovac u Feričancima.

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASAProslava se nastavila uz tradicionalno veselje: slanina i kobasice na ražnju, vola, kuhanje čobanca te ručak u šatoru uz tamburašku glazbu. Druženje je organizirala tvrtka Osilovac d.o.o. Feričanci, članica NEXE grupe u čijem je sastavu vinarija Feravino. „Feričanci alaj ste na glasu, vinogradi bogati vas krasu!” bio je poziv za sve ljubitelje dobre kapljice i vinogradarstva, kojih se skupilo više od tisuću.

Feričanačko vince obilježava početak rezidbe u vinogradima, odnosno početak nove vinogradarske godine. Prvu ovogodišnju rezidbu u vinogradima Feravina predvodili su Ivan Ergović, predsjednik Uprave Nexe grupe, Stjepan Mesić, bivši predsjednik i gost enolog iz Slovenije Matjaž Lemut. Događanju je prisustvovao i gradonačelnik Grada Našica Josip Miletić sa ostalim uvaženim gostima. Uz želje da i ova godina bude što rodnija, trsove okićene kulenom i kobasicama, blagoslovio je vlč. Vicko Obradović, župnik Župe Duha svetoga iz Feričanaca uz prisustvo članova HKD Manuel Feričanci.

Ivan Ergović, predsjednik Uprave Nexe grupe, ističe ponos zbog novih ulaganja i planova za sljedeći period, ali i želju da vina iz Feričanaca budu poznata cijelom svijetu.

„Imali smo jako dobru prošlu godinu, pa ćemo tako danas kušati mladu Frankovku i Graševinu iz 2018. godine, koju ja smatram najboljom. Nova tehnologija koju smo kupili i koja je sad u procesu dala je iznimne rezultate, a na tome rade i mladi enolozi uz pomoć kolege iz Slovenije, pa sam tako siguran što se tiče vina da ćemo u budućnosti biti još bolji. Imamo nove nasade, planiramo uvođenje nove tehnologije što se tiče vinarije i novih skladišta za vina te kupnju nove mehanizacije. Djelujemo i na promociji turizma, pa smo prošle godine organizirali prvi festival Frankovke, na kojem je naša Frankovka bila šampion, pa tradiciju organizacije ovog događaja želimo što više internacionalizaciji, unaprijediti i dići na još viši nivo. U svemu nam je dodatni poticaj i naša Općina koja je napravila veliku stvar, povukla skoro 5 milijuna eura bespovratnih sredstava, i što se tiče Feravina i općine, pa se tako gradi Vinska cesta duga 8 km. Uz to drago mi je vidjeti da je ovdje napravljena i asfaltna cesta koju je naša županija financirala. Posebno smo ponosni što smo u ovako malu sredinu uspjeli dovesti nove ljude, mlade kadrove, dovesti infrastrukturu, novu opremu, jer moj je cilj da se vina iz Feričanaca piju u cijelom svijetu.” – ističe Ivan Ergović, predsjednik Uprave Nexe grupe.

Ivan Maričić, predsjednik Uprave Osilovca d.o.o., tvrtke u čijem je sastavu Feravino, zadovoljan je odazivom posjetitelja na ovaj događaj, od obilaska vinarije pa do blagoslova vinograda i ručka nakon toga.

„Obilaskom vinarije posjetiteljima smo imali priliku pokazati novu investiciju koju smo završili ove godine u travnju koja uključuje opremanje kompletnog dijela podruma, od primarne prerade do punionice. Nakon obilaska svi posjetitelji su se uputili u vinograd Božilovac, a ovaj snijeg samo je upotpunio ugođaj. Rezidba vinograda već je krenula, pa tako i pripreme za berbu 2019., ljudi rade u punom pogonu i zadovoljni smo trenutnim napretkom. Izuzetno smo zadovoljni i s berbom 2018. koju će ljudi danas imati prilike kušati, prezentiramo im tako našu Graševinu i Frankovku. Što se tiče turizma, mi kao najveći poslovni subjekt imamo i ulogu da pomognemo ovom kraju da kroz ovakvu manifestaciju, poput tradicionalne proslave Vinceva te na taj način obogatimo promociju ovog kraja ali i podignemo turističku ponudu mjesta Feričanci na viši nivo.” – istaknuo je Ivan Maričić, predsjednik Uprave Osilovca.

Luka Vrga, član Uprave Osilovca d.o.o., tvrtke u čijem je sastavu Feravino, istaknuo je posebnost snježnog dana koji je samo doprinio dodatnom ugođaju, te istaknuo kako Feravino trenutno izvozi u 18 zemalja diljem svijeta.

„Ugođaj je prekrasan i mislim da nismo ni mogli poželjeti bolje vrijeme. Svaka godina u Feravinu je sve bolja i bolja, imali smo i povećanje prihoda, a godinama nam raste izvoz, pa sada izvozimo u 18 zemalja. Ovih godina smo se dosta profilirali na tržištu sve više i više kupaca naše proizvode. Uoči sezone plasirali smo Grasecco i Francescu , nove pjenušce proizvedene charmat metodom, na što smo osobno ponosi jer smo plasirali dva nova branda. U ovoj godini razvijamo nove etikete, možda razvijemo i još neki novi brand, a planiramo i daljnji rad na tržištu s fokusom na turističku sezonu i hotele. Uz to mislimo da će i izvoz ove godine dobiti na većem obujmu. Infrastruktura koju smo izgradili ponajprije je radi lokalne zajednice, Feričanaca, a što se tiče dodatnog razvijanja turizma, imamo neke planove a i projekti su već gotovi, pa se planiraju realizirati idućoj fazi, za godinu, dvije, tri, U pravilu je na ovaj događaj do sada dolazimo između 700 do 1000 ljudi, za koje smo ove godine pripremili i prodaju vina u buteljama. Drago nam je na ovolikom odazivu kupaca i partnera koji su čak došli iz Engleske, Srbije, Francuske.” – rekao je Luka Vrga, član Uprave Osilovca, tvrtke u čijem je sastavu Feravino.

Kao pomoć u proizvodnji posljednje četiri godine u Feričance dolazi, pa tako je i jučer prisustvovao ovom događaju enolog iz Slovenije Matjaž Lemut.

„Imam svoju vinariju u Sloveniji, a radim kao konzultant u nekoliko hrvatskih i slovenskih vinarija. U Feravino volim dolaziti zbog ljudi, a kako su oni počeli raditi na novim vinogradima, vinima i tržištu pomažem im u tom dijelu. Hrvatska ima veliko tržište povezano s turizmom, dok Slovenija ima minimalno, ali mi imamo malo dužu tradiciju vinske proizvodnje.”

VEZANI TEKSTOVI

[TheChamp-FB-Comments]

Vjenčanja i drugi vama važni događaji